Uzyskiwanie dochodu w walucie obcej, a możliwość uzyskania kredytu hipotecznego

  • W jakich innych walutach niż PLN mogę uzyskać kredyt w Polsce
  • Czy uzyskam kredyt posiadając wpływy w walucie z tytułu umowy o pracę
  • Czy uzyskam kredyt prowadząc działalność gospodarczą i posiadając przychód w walucie obcej

1. W jakich innych walutach niż PLN mogę uzyskać kredyt w Polsce

Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego klienci mogą wnioskować o kredyt dokładnie w tej samej walucie co dochód jaki uzyskują.

Aktualnie banki udzielają kredyty poza PLN jedynie w EUR

2. Czy uzyskam kredyt posiadając wpływy w walucie z tytułu umowy o pracę

Jeśli Twój wpływ na konto jest w EUR, to możesz myśleć o kredytowaniu; jeśli w innej walucie to niestety nie będzie takiej możliwości. Warto również wiedzieć, że kredyty w EUR aktualnie są udzielane przez dwa banki; w jednym dochód w jednej walucie musi być uzyskiwany przez minimum 3 miesiące; za to w drugim aż 12 miesięcy. Pamiętajcie, że ma znaczenie czy wpływ macie na rachunek w Polsce, czy za granicą – lepiej mieć je w Polsce

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zasada, która może pomóc w lepszym przeliczeniu zdolności kredytowej. Jeśli wnioskujecie o kredyt w dwie osoby, z czego jedna zarabia więcej w PLN niż druga, która zarabia w EUR, to wtedy walutą wiodącą będzie PLN plus dochód w EUR też zostanie przyjęty do przeliczenia zdolności kredytowej. Zawsze trzeba to dokładnie przekazywać specjaliście, który szacuje Waszą zdolność kredytową.

Jak najbardziej możesz wnioskować o kredyt uzyskując przychód w walucie innej niż PLN, a rozliczając dochód w PLN w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Rozróżniłam w tym przypadku przychód i dochód. Przychód to kwota, którą uzyskujecie od swoich klientów/partnerów biznesowych za sprzedaż lub usługę, a dochód w PLN określa kwotę miesięcznego podatku.

3. Czy uzyskam kredyt prowadząc działalność gospodarczą i posiadając przychód w walucie obcej

Rekomendacja KNF-u określa, że dochód determinuje walutę kredytu, a rozliczając się z Urzędem Skarbowym rozliczacie dochód w PLN, jak również płacicie podatek w PLN.

Nie ma też znaczenia czy rozliczacie się ryczałtem, czy książką przychodów i rozchodów.

Będąc obcokrajowcem, który prowadzi gospodarstwo domowe w Polsce i uzyskuje dochód/przychód w walucie innej niż PLN spójrz jeszcze na wpis dotyczący dodatkowych zasad kredytowania.

Jeśli zainteresował Was mój artykuł zapraszam do komentowania. W przypadku potrzeby wyjaśnienia dokładniej indywidualnej sytuacji polecam kontakt bezpośredni.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top